- Моторни спортове, Формула 1

Ферстапен спечели рутинна победа в Саудитска Арабия, Ред Бул записа двоен подиум във втория кръг на Формула 1

88 Views

Макс Ферстапен (Нидерландия, Ред Бул) спечели рутинна победа във втория кръг на Формула 1, след като водеше от флаг до флаг в Гран при на Саудитска Арабия. Той победи съотборника си Серхио Перес (Мексико, Ред Бул) с 13.643 секунди, а трети се класира Шарл Льоклер (Монако, Ферари).

Шампионът започна с чист старт на първото място, а Перес проведе зрелищна битка в първите три завоя с Льоклер, който в крайна сметка спечели второто място. Пиер Гасли (Франция, Алпин) пък стана първият отпаднал през сезона, след като се оттегли във втората обиколка с дефект в скоростната кутия.

Ферстапен бързо изгради една секунда преднина срещу Льоклер, който все още бе зает със защита срещу Перес. Мексиканецът направи изпреварващата маневра в четвъртата обиколка и вече бе на 2 секунди от съотборника си, a двамата влязоха в бокса в осмия тур.

Ферстапен се завърна на първото място в 13-ата обиколка, а Перес получи наказание от пет секунди заради опасна маневра, което обаче не му попречи да остане на втoрата позиция. Разликата с нидерландеца обаче нарасна до седем секунди и битката за Гран при на Саудитска Арабия изглеждаше решена.

Льоклер остана дълго време на третото място и основната опасност идваше от Фернандо Алонсо (Испания, Астън Мартин) и Люис Хамилтън (Великобритания, Мерцедес), който направи късен питстоп в 37-та обиколка. До края въпросът бе дали седемкратният шампион може да настигне Льоклер с меките сликове в рамките на 13 обиколки.

Хамилтън се завърна на девето място и зад 18-годишния Оливър Берман (Великобритания, Ферари), който направи много силен дебют и държеше константно позиция в челната десетка. Той дори успя да се измъкне от Хамилтън с изпреварване срещу Ландо Норис (Великобритания, Макласрън).

В крайна сметка Льоклер спечели третото място с 13.368 секунди преднина срещу останалия извън подиума Оскар Пиастри (Австралия, Макларън). Пети завърши Алонсо, Джордж Ръсъл (Великобритания, Мерцедес) остана шести, а битката за седмата позиция бе спечелена от Берман. Той финишира пред Норис, Хамилтън и последния с точки – Нико Хюлкенберг (Германия, Хаас).

Льоклер пък спечели точката за най-бърза обиколка в Гран при на Саудитска Арабия, след като победи времето на Хамилтън в последния 50-и тур на пистата. Идеалното време в Джеда бе 1:31.632 минути.

Автор: Ивайло Георгиев, БТА