- БГ Волейбол, Волейбол, Национални отбори

България отпадна от Мондиал 2022 по волейбол след петгеймова драма срещу Мексико

124 Views

България отпадна от Мондиал 2022 по волейбол при мъжете. В последната си среща от група “С” на турнира в Полша и Словения българите загубиха драматично с 2:3 (25:20, 20:25, 23:25, 25:23, 16:18) след обрат срещу смятания за аутсайдер Мексико.

В Катовице “трикольорите” започнаха обнадеждаващо, повеждайки с 8:1. Преднината беше затвърдена и при 18:10, за да се стигне до 25:20.

“Ацтеките” противодействаха успешно на България във втория гейм и не позволиха на избраниците на селекционера Николай Желязков да се откъснат в резултата, преминал през 7:7 и 15:15. Мексико поведе с 20:17 и изравни при 25:20, с което сложи край на шансовете на българския тим да продължи напред в турнира.

В третата част тонусът на “трикольорите” изцяло падна и мексиканците поведоха със 17:14, за да направят обрат при 25:23.

Четвъртият гейм също не вървеше добре за България. Мексико започна да натрупва преднина, преминавайки през 8:7 и 18:15. Българите успяха да обърнат от 18:21 до 24:22, след което се добраха и до тайбрек при 25:23 след атака на Аспарух Аспарухов.

В решителната част българският отбор поведе с 8:6 и 14:11, но пропусна четири мачбола и загуби с 16:18.

Най-резултатен за България стана капитанът Цветан Соколов с 22 точки, а младият Александър Николов добави още 21 точки.

За победителите с 30 точки се отличи Диего Гонсалес.

В малък период от срещата на полето беше и Тодор Скримов, който имаше мускулен проблем в областта на корема и пропусна първите два двубоя на България на Световния шампионат.

България завърши на четвърто място в група “С” след трите си поредни поражения.

състав на България: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Аспарух Аспарухов, Александър Николов, Алекс Грозданов, Светослав Гоцев, Владислав Иванов-либеро (Тодор Скримов, Светослав Иванов, Николай Колев, Добромир Димитров)

Автор: Асен Даскалов, БТА