- БГ Футбол, Футбол

28 години от момента, в който “Господ беше българин”!

290 Views

На този ден през 1993 година,  националният отбор по футбол побеждава с 1:2  Франция в решителна Световна квалификация за класиране на провелото се година по-късно Световно  първенство в САЩ, където тимът ни се класира четвърти в света.

В двубоя  срещу Франция на нашите е необходима само победа, докато за домакините и равенството е  абсолютно достатъчно за класиране.

Ерик Кантона открива за французите, но само шест  минути по-късно Емил Костадинов изравнява с глава.

Втората част е доста напрегната и без много положения.

В 90-ата минута идва и вълшебният миг, след като Любослав Пенев извежда с чудесен пас Емил Костадинов,  той с хубав удар реализира и праща всички българи в делириум, а коментаторът на мача – Николай Колев по прякор  Мичмана, изрича великата фраза: “Господ е българин”!