- АТР, Голям шлем, Тенис

Джокович триумфира на Ролан Гарос след страхотен обрат

196 Views

Световният номер 1 в тениса Новак Джокович триумфира на Ролан Гарос и по този начин спечели 19-ия си трофей от Големия шлем. Сърбинът победи на финала Стефанос Циципас с 6:7(7), 2:6, 6:3, 6:2, 6:4. Така Джокович стана вторият тенисист, който има по две титли от всеки един турнир от Големия шлем. Финалът на „Филип Шатрие“ продължи 4 часа и 12 минути. 22-годишният Циципас, който игра за първи път във финал на турнир от такъв ранг, поведе с 2-0, но не успя да удържи преднината си и напусна корта победен. Първата си титла в Париж Ноле спечели през 2016 г. Той поведе с 6-2 в срещите си с Циципас. Джокович освен ценния трофей също така ще увеличи преднината си в световната ранглиста, а Циципас ще се изкачи на четвърто място. Сърбинът стана първият играч, който два пъти побеждава Рафаел Надал на Ролан Гарос (2015 – четвъртфинал, 2021 – полуфинал). Още в първия гейм при подаването на Стефанос Циципас Новак Джокович получи две възможности за пробив, от които обаче не се възползва и гъркът спечели подаването си. След това двамата бяха убедителни в сервис геймовете си резултатът стигна до 5:5. Циципас първи бе пробив и Джокович поведе с 6:5 в първия сет. Сърбинът сервираше за спечелването на сета, когаот изненадващо допусна няколко непредизвикани грешки и Циципас върна пробива и изпрати сета в тайбрек. В него Циципас започна убедително и направи два ранни пробива, за да поведе с 3:0 точки. След това Джокович намали пасива си за 1:4, връщайки еидн от минипробивите. Последваха нови грешки на двамата тенисисти и в крайна сметка Джокович намали пасива си при 4:5. Сърбинът не само върна пробивите, но и поведе в резултата с 6:5. Джокович изпусна сетбол, а Циципас успя да спечели следващите три точки и тайбрека с 8:6, а по този начин и сета. Стефанос Циципас направи ранен пробив още в първия гейм на втория сет и поведе с 1:0. След това гъркът направи нов пробив за 5:2 и затвори сета с 6:2. Оттам започна обратът на Джокович. Сърбинът се нуждаеше от един пробив в третия сет за 3:1 гейма, за да затвори сета с 6:3. В четвъртия сет Джокович направи два ранни пробива и поведе с 3:0, след което изравни резултата с 6:2. В петия сет решаващият пробив от Новак Джокович бе направен в третия гейм, когато сърбинът поведе с 2:1. При 5:4 той сервираше за спечелването на титлата. Световният номер 1 стигна до мачбола при 40:30, който бе отразен от Циципас. Джокович реализира втория мачбол и по този начин спечели мача с 6:4. 34-годишният сърбин завоюва 19-и трофей от Големия шлем.