- Баскетбол, БГ Баскетбол, Национални отбори

България се класира за основните квалификации на Евробаскет 2025

147 Views

Мъжкият национален отбор на България се класира за основните квалификации на Евробаскет 2025. Това стана факт след категорична победа при гостуването на Австрия с 85:71 в последния мач на тима ни от предварителния етап. По този начин националите печелят групата с баланс 3-1 и двубоят между Норвегия и Австрия в събота вече е без значение за класирането.

Официален дебют за България направи Александър Стоименов.

Квалификациите за Евробаскет 2025 ще се проведат в три прозореца – февруари 2024, ноември 2024 и февруари 2025 г. В тях отборите ще бъдат разделени в осем групи по четири, като най-добрите три ще играят на финалния турнир.

Само за няколко минути българите поведоха с двуцифрена разлика, а след първата част бяха напред с 28:13. Павлин Иванов и Коди Милър-Макинтайър вкараха общо 28 точки за тима ни до почивката, а отборът отбеляза и 8 тройки, но разликата от 15 се запази и след първото полувреме, този път при 53:38. След паузата преднината на „лъвовете“ скочи до 24 и макар домакините да заличиха част от нея, баскетболистите на Росен Барчовски не изпуснаха контрола в мача до последно.

Най-резултатни за успеха бяха с 18 точки бяха Павлин Иванов (4 тройки, 6 борби) и Коди Милър-Макинтайър (6 борби, 8 асистенции). Алекс Симеонов има 13 точки и 8 борби, а малко не стигна на Константин Костадинов за дабъл-дабъл – 10 точки и 8 борби.

За Австрия над всички и в този мач бе Богич Вуйошевич с 24 точки, а 14 добави Тимо Ланмюлер.