- Баскетбол, Евролига

Александър Везенков с отлични изяви за втория успех на Олимпиакос над Фенербахче, Барселона се класира за Финалната четворка на Евролигата

164 Views

Александър Везенков и съотборниците му от Олимпиакос победиха турския Фенербахче със 72:71 (15:21, 23:14, 7:16, 27:20) като гости в Истанбул в третия двубой от четвъртфиналните плейофи в баскетболната Евролига за мъже и поведоха с 2:1 успеха. Играе се до три победи от пет възможни мача, а при успех в четвъртия двубой пак в Истанбул на 5 май Олимпиакос ще се класира за Финалната четворка. При равенство от 2:2 победи, то петата среща ще се проведе в гръцката столица Атина на 9 май.

Спортист номер 1 на България за 2022 година Александър Везенков отново бе сред най-добрите на терена за Олимпиакос и заедно с Костас Слукас бе в основата на победата на гръцкия тим. Националът реализира 17 точки, 4 борби и 1 открадната топка за 26 минути на терена, а Слукас завърши с 25 точки, 4 борби и 6 асистенции. Гръцкият гард вкара и решителна тройка в последната секунда от трудна позиция, за да осигури успеха на своя отбор.

Двата състава направиха много интересен и пълен с обрати сблъсък. Фенербахче поведе с 11 точки при 26:15 в началото на втората четвърт, но гостите обърнаха до 38:33 в своя полза малко преди почивката и водеха с 38:35 след 20 минути игра. Домакините си върнаха водачеството в третата част, в която баскетболистите на Олимпиакос вкараха само 7 точки и изоставаха с 45:51 преди финалните 10 минути.

Фенербахче дръпна с 9 точки при 60:51 седем минути преди края, но гостите осъществиха силна серия от 13 безответни точки. След два поредни коша и общо 5 точки на Везенков, Олимпиакос поведе с 64:60 при оставащи малко повече от 3 минути. Пак българският национал имаше ключови изяви минута преди края, изравнявайки с тройка за 69:69. Марко Гудурич се възползва от грешка на Томас Уолкъп и отбеляза за 71:69 за турския състав, но Костас Слукас вкара победния кош за финалното 72:71.

Най-резултатен за Фенербахче бе Тайлър Дорси с 21 точки и 3 асистенции.

По-рано тази вечер испанският Барселона стана първият тим, който се класира за Финалната четворка на Евролигата след като се справи със съпротивата на Жалгирис със 77:66 (13:10, 16:16, 32:22, 16:18) при гостуването си в Литва и спечели серията с 3:0 победи.

Каталунският гранд стигна до успеха в Каунас след по-силно второ полувреме и очаква победителя от серията между Реал Мадрид и Партизан в полуфиналите на 19 май в същата зала „Жалгирио Арена“.

Ян Весели и Томаш Саторански реализираха по 14 точки и 3 борби за гостите от Барселона, а за Жалгирис Едгарас Улановас отбеляза 13 точки и 6 борби.

Автор: Кремена Младенова, БТА Снимка: Facebook