- Qatar2022, Мондиал, Световен футбол, Футбол

Аржентина победи Франция в спиращ дъха мач и е новият Световен шампион!!!!!!

188 Views

Уникалният финал на Мондиала в Катар завърши 2:2   в  редовното време, а   в продълженията двата отбора си размениха по един гол. При дузпите  пък   резултатът бе     4:2 за Меси и компания.

Това е трета Световна титла за Аржентина и първа за Лео Меси в неговата кариера,  той е спечелил всеки един турнир,  в който е  участвал!!!!

Финалният мач започна много спокойно, но “гаучосите” контролираха напълно събитията в първата част на двубоя.

В 21-ата минута направилият много силен мач –  Анхел Ди    Мария, надигра тотално Усман Дембеле по фланга и французинът го фаулира в наказателното поле, последва дузпа, която Лео Меси изпълни отлично – 1:0.

В 36-ата минута Хулиен Алварес изведе много добре Алексис Макалистър, той видя Ди Мария, последният отбеляза без затруднение от близо.

През първото полувреме Франция така и не можа да овладее средата на терена.

Любопитно е да се отбележи, че Дидие Дешан не бе никак доволен от действията на терена на Оливие Жиру и Усман Дембеле, като селекционерът  не се поколеба да ги извади и да пусне Маркос Тюрам и Коло Муани.

В първите 15 минути на втората част нищо на терена не се промени.

Буквално не се виждаше как “петлите” биха върнали дори едно попадение, но в 80-ата минута Николас Отаменди изпусна Коло Муани   в наказателното поле, наруши баланса му и беше отсъдена дузпа. Зад топката застана Килиан    Мбапе и с прецизно изпълнение намали резултата – 1:2.

След само минута Мбапе вкара втория си гол в мача, играчът на “Пари Сен Жермен”, направи чудесно двойно подаване с Маркос Тюрам и със страхотен удар от движение върна отбора си в двубоя.

В последните минути на редовното време Лео Меси отправи прекрасен изстрел, спасен с вещина от Юго Лорис.

Така се стига до продължения.

В 109-ата минута Лео Меси отбеляза второто си попадение в двубоя, след като първоначално негов съотборник стреля, ударът му беше спасен, но “бълхата”  с много усилия добута топката във вратата, там капналият от умора – Рафаел Варан, се опита да избие – без успех!

Това обаче не бе всичко в срещата! В 118-ата минута Мбапе реализира своя хеттрик, след като  без притеснение отбеляза нов наказателен удар,  отсъден за игра с ръка на Гонсало Монтиел.

Съвсем в края на продълженията пък и двата тима имаха своите шансове да вземат победата  Коло Муани излезе сам срещу Емилиано Мартинес, ала  не успя да го преодолее, а Лаутаро Мартинес не успя да порази отсрещната врата.

Големите “грешници”  при дузпите за Франция бяха Кингси Коман и Орелиен Чуамени, те пропуснаха  своите удари от бялата точка, докато “Албиселесте” не сбърка нито веднъж и така Аржентина вдигна Световната титла за трети път в историята си!

Килиан Мбапе стана голмайстор на турнира с 8 гола. Лео Меси е най-добрият играч в надпреварата. Най-добрият вратар е Емилиано Мартинес. Най-добър млад играч – Енцо Фернандес.

Автор: SPORTS24 – Спортни статии и анализи Снимка: Twitter