- Бойни спортове, Борба, Други спортове

Георги Вангелов завоюва титла на турнир в Букурещ, борците ни с общо 8 медала до момента!

210 Views

Георги Вангелов спечели първото място, след като на финала надви Улубек Жолдошбеков.

Ето какво още съобщи сайтът на родната федерация по борба:

“Георги Вангелов се окичи с титла, а борците ни взеха 8 медала до момента на турнира в Букурещ (Румъния).

На финала при 61-килограмовите на свободния стил Вангелов, който е пети от олимипйските игри, надви киргиза Улубек Жолдошбеков с 6:4. В същата категория Стилян Илиев се окичи с бронз. В малкия финал младият национал се наложи над молдовеца Игор Чичиои.

Опитният Владимир Дубов пък взе сребро. В решителната схватка при 65-килограмовите световният и европейски вицешампион от 2013-а отстъпи на казахстанеца Алибек Османов с 2:6.

Сребро заслужи и Илия Христов (92). Съперниците бяха по-малко в категорията, затова се бориха всеки срещу всеки, а българинът постигна две победи и загуба.

На крачка от отличията останаха Михаил Георгиев (74) и Димитър Ангелов, които загубиха битката за бронза и се наредиха пети.

При жените Биляна Дудова взе бронза в категория до 62 кг. В спор за отличието  световната  и четирикратна европейска шампионка от по-долната категория бе категорична срещу французойката  Ирис Тиебо – 11:0.

Мими Христова (65 кг) се нареди втора. Жребият бе отредил европейската шампионка от 2020-а да излезе директно във втория кръг срещу румънката Виктория Адам. Но в последния момент домакините включиха още една своя представителка в категорията и промениха реда на срещите. Така без да загрява Мими трябваше да излезе срещу китайката Жиа Лонг и очаквано загуби. Но в следващите две срещи се реваншира с технически туш 10:0 срещу румънките Виктория Адам и Бианка Ана Мария Андеарс, за да заслужи сребърното отличие.

Със сребро се окичи и София Георгиева (68). В решителната схватка националката победи Далма Канева (Италия) с 10:0.

На стълбичката се качи и Денис Демиров (55 кг), европейски вецешампион до 23 г. в класическия стил, който взе също сребро.

Така равносметката до момента е титла, 5 сребърни и 2 бронзови медала.

Наш съдия на турнира е Светлен Генчев.

Днес  за бронза ще спорят Евелин Русев (86) и Ислам Адизов (125) в свободния стил.  Схватките стартират от 9,30 часа”.