- Баскетбол, БГ Баскетбол

Баскетболният Балкан победи Рилски спортист и ликува с шеста титла на България

173 Views

Баскетболният Балкан (Ботевград) спечели шеста шампионска титла на България в историята си след тези през 1974, 1987, 1988, 1989 и 2019 година. Балкан победи Рилски спортист с 66:54 (23:18, 19:9, 14:14, 10:13) като домакин в „Арена Ботевград“ в четвъртия двубой от финалната серия в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ) и с 3:1 успеха ликува с трофея.

Лидерът в редовния сезон и носител на Купата на България Рилски спортист спечели първия мач в Самоков, но загуби следващите три и остана със среброто за втори пореден сезон. Титлата е втора за ботевградчани под ръководството на старши треньора Небойша Видич, който бе начело и през 2019-а при предишния триумф със златото.

Двата мача от серията в Ботевград се играха пред почти празни трибуни заради наказанието на Балкан за две домакинства без публика, но феновете на тима гледаха срещите на видеостена пред залата и след края влязоха, за да празнуват с играчите.

Тимът на Балкан превъзхождаше съперника и заслужено стигна до успеха, а Рилски спортист не успя да покаже играта, с която доминираше през сезона. За най-полезен баскетболист във финалната серия бе избран Крисчън Джоунс от Балкан.

Домакините започнаха много мотивирано и поведоха с 11:2 след малко повече от 4 минути. Разликата стигна 11 точки при 21:11 минута и половина преди края на първата част, но Рилски спортист успя да намали до 18:23 след 10 минути игра.

През втората част гостите от Самоков заиграха по-агресивно, постепенно стопиха още пасива си и обърнаха до 24:23 с кош на Коуди Карлсън. Ботевградчани бързо си върнаха водачеството и натрупаха солиден аванс от 12 точки при 38:26 около две минути преди почивката. Преднината на домакините скочи до 15 точки в края на първото полувреме – 42:27.

Баскетболистите на Балкан продължиха да контролират събитията на терена и с точни стрелби на Димитър Димитров и Крисчън Джоунс, те покачиха разликата до 20 точки – 47:27 три минути след почивката. След добри изяви на Павлин Иванов Рилски спортист намали до 13 точки пасива си, а преди последните 10 минути изоставаше с 41:56.

С 5 поредни точки на Иванов самоковци се доближиха на 9 от противника при 50:59 по-малко от четири минути преди финала. Балкан обаче не позволи разликата да падне още и стигна до крайния успех.

Като най-резултатен за Балкан завърши Амад Рори със 17 точки, 4 борби и 4 асистенции, а най-полезен за успеха бе Крисчън Джоунс, който допринесе с 15 точки и 13 борби. Дивон Уошингтън се включи с 10 точки и 2 борби.

За Рилски спортист Павлин Иванов се отчете с 24 точки, а Трей Портър добави 9 точки и 9 борби.

Автор: Кремена Младенова,  БТА