Златните момичета спечелиха общо 10 медала на Световната Купа в София

194 Views

Златните момичета спечелиха общо 10 медала на Световната Купа в София.

Това съобщи официалната страница   на родната федерация по художествена гимнастика във Фейсбук:

“Седем златни и общо 10 медала за България от Световната купа по художествена гимнастика в София (обобщение на състезанието) Боряна Калейн спечели златните медали на обръч, на топка и на лента, Стилияна Николова е шампионка на бухалки, а ансамбълът на България триумфира на пет обръча и завоюва сребро на три ленти и две топки на финалите на отделните уреди на Световната купа по художествена гимнастика в София. Така България завършва турнира с десет отличия (седем златни, два сребърни и един бронзов). Вчера Боряна Калейн и ансамбълът станаха шампиони в многобоя, а Николова завърши на трето място. На финалите Калейн, която вчера стана шампионка и в многобоя, изигра силно композицията си с обръч и получи оценка 32.100 точки. 16-годишната дебютантка Стилияна Николова допусна груби грешки и два пъти излизане на уред извън терена. Тя остана осма с 25.050 точки. Втора на обръч е сребърната медалистка в многобоя София Рафаели (Италия) с 30.300 точки, а бронзовото отличие взе Маел Мийе (Франция) с 29.000 точки. На топка Боряна Калейн изпълни много артистично и чисто съчетанието си, беше оценена с 32.650 точки и аплодирана бурно от публиката в залата. Така до момента тя има три златни отличия, а предстоят финалите на бухалки и лента. Среброто в този финал завоюва София Рафаели с 32.250 точки, а трета е Милена Балдасари (Италия) с 29.500 точки. На бухалки Стилияна Николова спечели титлата, след като представи перфектно съчетанието си и с 31.850 точки взе първи златен медал от Световната купа. Втора е София Рафаели с 31.450 точки, следвана от Елжана Таниева (Казахстан) с 28.700 точки. Боряна Калейн допусна две грешки и остана шеста с 27.900 точки. На лента Калейн беше безапелационна и с 32.150 точки спечели четвъртото си златно отличие в София. Стилияна Николова взе среброто с 31.950 точки, а трета е Виктория Оноприенко от Украйна с 28.950 точки. При ансамблите на финала с пет обръча Вая Драганова, Елена Георгиева, Петя Борисова, Женина Трашлиева, Биляна Везирска и София Иванова получиха 28.600 точки и спечелиха златото. Възпитаничките на Весела Димитрова имат фантастична композиция и въпреки, че допуснаха грешка (уред и гимнастичка извън терена) успяха да получат най-висока оценка заради изключителната трудност. За българките това е първо официално състезание като отбор, но те взеха две златни и едно сребърно отличие. На второ място е Япония с 25.350 точки, а бронзовите медали спечели Франция с 24.100 точки. На три ленти и две топки България спечели сребро с 23.800 точки. Грациите направиха доста грешки и не успяха да покажат композицията си в пълния си блясък. Златото спечели Гърция с 24.100 точки, а на трето място е Япония с 23.550 точки. България ще бъде домакин и на Световното първенство по художествена гимнастика през септември в “Арена Армеец” в столицата. През трите дни на това състезание показа защо г-н Моринари Ватанабе при откриването на турнира каза “България е Меката на художествената гимнастика”. Красиво състезание, много добра организация, перфектна зала. И най-важното – прекрасни български гимнастички, които ни донесоха много поводи за радост и гордост, Неподражаемата Боряна Калейн, стихията Стилияна Николова, един нов ансамбъл, много амбициран, трудолюбив и отговорен – няма как да не сме доволни. На този етап всички допускаха грешки, но е ясно, че с новия правилник докато се напаснат гимнастички и треньори – грешки ще има. България, обаче, показа класна гимнастика, много различна, много силна и артистична! Боряна и Стилияна показаха, че независимо от новите изисквания, изцяло новите композиции и правила, те са актриси на килима и показаха на почитателите си, на специалистите и съдийките защо този спорт се нарича ХУДОЖЕСТВЕНА ГИМНАСТИКА! Ансамбълът успя да загатне какви шедьоври е подготвила Весела Димитрова и за двете съчетания, само да го изиграят, те ще са неизменно на най-високото стъпало на почетната стълбичка. Видя се също, че ще печелят медалите, тези, които успеят да играят без грешка, артистично и смело! Това състезание е вече в историята, а още следващата седмица ансамбълът ни ще представя България на Световната купа в Ташкент. БРАВО НА ВСИЧКИ, ДОПРИНЕСЛИ ТОЗИ ПРАЗНИК, КАКЪВТО Е СВЕТОВНАТА КУПА В СОФИЯ, ДА СЕ ПРЕВЪРНЕ В РЕАЛНОСТ! Поздравления за главния мениджър на национален отбор – жени индивидуално Бранимира Маркова, за личния треньор на Боряна Калейн Марияна Памукова, за личния треньор на Стилияна Николова Валентина Иванова, за директора на националните отбори Деспа Кателиева, която е неизменно в залата и помага по всякакъв начин на момичетата и треньорския щаб, за Весела Димитрова – старши – треньор на ансамбъла и нейните помощнички Михаела Маевска и Ясена Стойнева, за танцов педагог НО (индивидуално) жени Маргарита Будинова, за балетния педагог на отбора Анатолий Думанов, за балетния педагог на ансамбъла д-р Елица Луканова, за танцовия педагог на ансамбъла – Елица Павликенова, за кинезитерапевтите Иван Вълчев, Георги Ряхов и Ясон Петусис, за д-р Милен Димов (лекар на НО). Специални поздрави за главния съдия на турнира Християна Тодорова, за съдийките ни на турнира – Филипа Филипова при индивидуалното и Даниела Велчева при ансамблите! И едно ГОЛЯМО И ОТ СЪРЦЕ – ЧЕСТИТО НА ПРЕЗИДЕНТА НА БФХГ ИЛИАНА РАЕВА! Поздравления за генералния секретар на БФХГ Росина Атанасова, за вице-президентките Невяна Владинова и Мария Петрова, за неуморните момичета от администрацията Гергана Йорданова, Моника Панайотова и Йоанна Ангелова, както и за сърцатия ни фотограф Анна Недкова и за видео -оператора ни Лорета Яньова. Екипът на страницата  честити медалите на нашите момичета и им пожелава още много успехи, купи и медали”!