- Световен футбол, Футбол

Бразилия се надвеси над бездната, но е на 1/2-финал в Копа Америка

332 Views

В редовното време битката завърши при нулево равенство, въпреки че “златистите” няколко пъти бяха изключително близо до попадението. Те имаха и предимството да играят с човек повече от 58-та минута заради червения картон на Фабиан Балбуена. Но въпреки всичко попадения не паднаха и победителят трябваше да бъде решен с лотарията на дузпите. Густаво Гомес изпусна още първата дузпа за парагвайците, но при 3:3 и звездата на Ливърпул Роберто Фирмино сбърка за домакините.  Шансовете на “гуараните” обаче не се застояха дълго, защото още в следващото изпълнение Дерлис Гонсалес изпусна за тях, а после Габриел Жезус беше безпощаден и класира тима си напред в надпреварата, въпреки напрегнатите моменти в края.  Надмощието на бразилците беше осезаемо от самото начало. Още в 4-та минута Фирмино беше близо до гола, но с шут от наказателното поле от изгодна позиция не успя да преодолее вратаря на съперника Роберто Фернандес. След него шансове имаше и пред Филипе Коутиньо, и пред Габриел Жезус, но гол така и не падна.Първата възможност за Парагвай се откри в 29-та минута, когато Дерлис Гонсалес засече с глава невероятно центриране от фланга. Топката отиваше в долния десен ъгъл на Алисон, но стражът на Ливърпул се намеси великолепно и изби.  До почивката инициативата беше изцяло за “селесао”, но Фирмино, Коутиньо и Евертон не успяха да отбележат. Така първата част завърши без голове, но с подчертано надмощие на бразилците. През втората част картината не се промени особено.  Най-дискусионната ситуация беше в 54-та минута. Тогава Фабиан Балбуена повали съперник и реферът първоначално посочи дузпа. След дълго разглеждане на ситуацията той извади нарушението от наказателното поле, но изгони играча на Парагвай. От прекия свободен удар Дани Алвес прати топката на милиметри от гредата и в крайна сметка нулевото статукво се запази. С наближаването на края на мача домакините освирепяха в търсене на гола. Положенията се редуваха едно след друго пред парагвайската врата. Между 70-та и 76-та минута Артур, Габриел Жезус и Фирмино направиха три невероятни пропуска или по-скоро вратарят на “гуараните” направи феноменални спасявания на изстрелите им. Времето течеше неумолимо и натискът на Бразилия ставаше все по-масиран. В 89-та минута Фирмино за пореден път се превърна в антигерой, изпускайки невероятен шанс, а в 91-та Уилиан тресна и гредата, за да е пълен малшансът на домакините.  И всичко можеше да свърши за тях в 93-та минута, когато Хуан Ескобар се озова на голова позиция, но в последния момент ударът му беше изчистен от защитник на Бразилия и голът беше предотвратен. Така в крайна сметка дузпите трябваше да решат победителя. Густаво Гомес изпусна още при първия изстрел за парагвайците, а след това се заредиха по три точни изпълнения за двата тима. За Бразилия точни бяха Уилиан, Маркиньос и Филипе Коутиньо, докато за “гуараните” се разписаха от бялата точка Мигел Алмирон, Бруно Валдес и Родриго Рохас. Напрежението се покачваше и на него не издържа Роберто Фирмино, който за пореден път се оприличи на антигероя за тима си в този мач с пропуска си при 3:3. Но косвено късметът го покри, защото и Дерлис Гонсалес изпусна още в следващото изпълнение, което пък позволи на Габриел Жезус да сложи точка на трилъра с точното си изпълнение и да класира “селесао” напред.  А дали ще има класиката Бразилия – Аржентина на полуфиналите, ще разберем около полунощ тази вечер, когато Лео Меси и компания ще имат за задача да се справят срещу уж сочения за аутсайдер тим на Венецуела, който обаче е железен в отбрана и показа, че няма да е лесна хапка за никоя от големите риби.